برقی دستگاه نیسان موتور ماشین تهران

برقی: دستگاه نیسان موتور ماشین تهران اژدها وبگردی خودروی نیسان

گت بلاگز اخبار بین الملل چه کشورهایی مستعد حضور داعش هستند

اولین راهکار داعش جهت مواجهه با چالش بی­ سرزمینی، از مدت­ ها پیش، در کنار کادرسازی و کارها ایدئولوژیک، ایجاد یک قلمروی مجازی، شبکه­ ای و اینترنتی را از شرق تا غ

چه کشورهایی مستعد حضور داعش هستند

چه کشورهایی مستعد حضور داعش هستند

عبارات مهم : سوریه

اولین راهکار داعش جهت مواجهه با چالش بی­ سرزمینی، از مدت­ ها پیش، در کنار کادرسازی و کارها ایدئولوژیک، ایجاد یک قلمروی مجازی، شبکه­ ای و اینترنتی را از شرق تا غرب جهان، از چچن تا استرالیا و … بود.

به گزارش صدا و سیما، این روزها، نفس تروریست­ های تکفیری داعش در سوریه و عراق به شماره افتاده و پایگاه ­هایشان یکی بعد از دیگری در حال سقوط هست. تروریست­ هایی که از سال ۲۰۱۳ فعالیت های خود را در سوریه شروع کردند و تا عراق گسترش دادند، تا نیمه اول سال ۲۰۱۵، با سرعت باورنکردنی حدود ۵۰ درصد از خاک سوریه و بیش از ۴۰ درصد مساحت عراق را تحت تصرف خود درآوردند؛ هر چند به مناطق تحت اشغال خود در سوریه و عراق بسنده نکردند و از سال ۲۰۱۵، با نشانه یافتن کشور دیگر و ایجاد پایگاهی در آینده، حملات خود را تا شمال آفریقا توسعه دادند. ولی آنها امروز دیگر نه سرزمین چندانی در اختیار دارند، نه خلیفه ­شان زنده است و نه از پیاده نظام ­های وفادارشان تعداد زیادی باقی مانده است.

چه کشورهایی مستعد حضور داعش هستند

همه تحلیل­گران در مورد اینکه بساط داعش به این آسانی از منطقه برچیده نخواهد شد و به اشکال گوناگون، به کشتار و خون­ریزی ادامه خواهند داد توافق دارند؛ خواه با شرکت دهی مجدد و فعالیت در یک کشور جایگزین به جای عراق و سوریه، خواه با انتقال به مناطق دیگر عراق و تشکیل شبکه­ های جدید، یا فرار به سوریهکه هنوز مناطق وسیعی از مرز آن با عراق تحت سیطره داعش هست، یا فرار به مناطق وسیع صحرایی در کشورهایی که شاهد درگیری­ های داخلی هستند (مثل لیبی)، یا بازگشت به کشورهای مهم خود که از آنجا آمده ­ا­ند و انجام فعالیت ­های تروریستی در قالب تاکتیک گرگ ­های تنها.

جغرافیای کنونی حضور داعش در خاورمیانه و شمال آفریقا

اولین راهکار داعش جهت مواجهه با چالش بی­ سرزمینی، از مدت­ ها پیش، در کنار کادرسازی و کارها ایدئولوژیک، ایجاد یک قلمروی مجازی، شبکه­ ای و اینترنتی را از شرق تا غ

در یک نگاه کلی، حضور داعش در منطقه ژئوپلیتیکی و ژئواستراتژیکی خاورمیانه و شمال آفریقا به سه شکل است:

۱ـ کشورهایی که داعش مناطقی از آنها را تحت سیطره و نفوذ خود قرار داده یعنی: سوریه، عراق و لیبی

۲ـ کشورهایی که داعش بدون تصرف و کنترل سرزمینی، در آنها حضور دارد مثل: افغانستان، پاکستان، مصر، الجزایر، لبنان، اردن، فلسطین، مالزی، اندونزی و نیجریه

چه کشورهایی مستعد حضور داعش هستند

۳ـ کشورهایی که داعش در آنها اقدام به عملیات تروریستی نموده همچون ترکیه، تونس، کویت، عربستان سعودی، یمن و جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران (و البته کشورهایی همچون فرانسه، آلمان، آمریکا، بنگلادش از حوزه ­های جغرافیایی دیگر)

چه کشورهایی مستعد حضور داعش هستند

اولین راهکار داعش جهت مواجهه با چالش بی­ سرزمینی، از مدت­ ها پیش، در کنار کادرسازی و کارها ایدئولوژیک، ایجاد یک قلمروی مجازی، شبکه­ ای و اینترنتی را از شرق تا غ

آگاهان پرسشها سیاسی می­ گویند کشورهایی مستعد فعالیت داعش در آینده هستند که از شاخصه های خاص و منحصر به فردی برخوردار باشند؛ بعضی از بااهمیت ترین این شاخصه ها عبارت اند از:

۱ـ وجود خلأ امنیتی

۲ـ وجود درگیری­ های داخلی

چه کشورهایی مستعد حضور داعش هستند

۳ـ درگیر بودن کشور با بحران­ های سیاسی و اقتصادی عمیق

۴ـ غنی بودن کشور به لحاظ نفت و منابع معدنی

۵ـ داشتن شرایط محیطی و جغرافیایی خاص همانند مناطق بیابانی، جنگلی، کوهستانی و صعب ­العبور

۶ـ بی سوادی یا کم سوادی مردم آن کشور

۷ـ تعلق خاطر مردم آن کشور به اندیشه سلفیسم

گزینه ­های احتمالی جهت اسقرار داعش در آینده

مقدمتاً باید گفت نخستین راهکار داعش جهت مواجهه با چالش بی­ سرزمینی، از مدت­ ها پیش، در کنار کادرسازی و کارها ایدئولوژیک، ایجاد یک قلمروی مجازی، شبکه­ ای و اینترنتی را از شرق تا غرب جهان، از چچن تا استرالیا و … بوده هست. احتمالاً بقایای این گروه در مواجهه با چالش بی­ سرزمینی، ابتدا «زیرزمینی» شوند؛ بعد به تدریج دارالخلافه بعدی را در اینترنت و در قالب یک پایگاه اینترنتی ایجاد کنند، سپس اعضاء به صورت شبکه­ ای و آنلاین با خلیفه بعدی بیعت نمایند و به این ترتیب کادرسازی و شبکه سازی را استمرار بخشند.

۱ـ «اولگا سوخاریوا» نویسنده مقاله ای در پایگاه خبری «روسیا الیوم» ادعا کرده: واشنگتن در حال تنظیم صفوف داعش جهت انتقال عنصرهای آن به افغانستان هست؛ او به نقل از «زبیر مسعود»، عضو کمیته امنیت ملی افغانستان تأکید کرد: تروریست­های داعش در حال تجدید قوا و تنظیم صفوف خود جهت رفتن از سوریه و عراق به افغانستان، به ­خصوص ولایت بدخشان افغانستان در مرز با جمهوری تاجیکستان هستند. این نویسنده تأکید نموده این اطلاعات را حامد کرزای، مدیر جمهور افغانستان نیز تأیید کرده و گفته که نیروهای آمریکایی در افغانستان به دنبال تقویت مواضع داعش هستند.

۲ـ از آنجا که پاکستان، عربستان و قطر نفوذ وافر و برنامه ­های درازمدت بسیاری جهت افغانستان دارند، گروه ­های تروریستی سلفی و تکفیری اضمحلال فزاینده خود را در عراق و سوریه، در افغانستان جبران می ­کنند؛ داعش مشغول یارگیری در افغانستان است و به تدریج در کنار طالبان خود را سازماندهی می­ کند.

۳ـ بعضی منابع می­ گویند علاوه بر افغانستان، کشورهایی نظیر لیبی و یمن هم از گزینه های احتمالی داعش هستند.

۴ـ «عمر معربونی» کارشناس نظامی لبنان می ­گوید: داعش تلاش می­ کند تا پارامترهای سیطره و نفوذش را در بیش از یک مکان تقویت کند و این اقدام را در شبه جزیره سیناء، اردن و لبنان ادامه می­ دهد به گونه ­ای که ضامن ارتباطات و نفوذش در منطقه باشد ولی رویکرد و توجه مهم داعش الجزائر، لیبی و نیجر خواهد بود تا مثلث نفوذ خود را در مناطق صحرایی تثبیت کند.

۵ـ بعضی آگاهان پرسشها منطقه می گویند یک احتمال وجود دارد که داعش لیبی را جهت ادامه عملیات خود گزینش کند؛ ولو اینکه نتواند بار دیگر خلافت خود را همچون سابق اعلام کند، به­ خصوص که شاهد حضور روز افزون عنصرهای داعش در منطقه سینای مصر و همچنین مرزهای غربی مصر با لیبی هستیم.

در نهایت افغانستان دارای شرایط مستعدی جهت عوض کردن جغرافیای داعش هست؛ بعد از عوض کردن معادلات بحران در سوریه و عراق به ضرر تروریست­ های تکفیری، بخشی از نیروهای داعش، به خصوص نیروهایی که وابسته به قومیت­ های مرکزی بودند از جمله تروریست­ های چچن، تاجیک، ایغور و ازبک، به شمال افغانستان در منطقه بدخشان، قندوز و قاریا رخنه کردند و امنیت این مناطق را تحت تأثیر قرار دادند. در روزهای نهایی سال ۱۳۹۵ داعش در مناطق متفاوت افغانستان، در شرق، امتداد مرزهای پاکستان، افغانستان تا امتداد مرزهای آسیای مرکزی، حضور خود را به نمایش گذاشت تا آخر با طالبان بر سر اینکه کدام منطقه تحت نفوذ کدام گروه باشد درگیری­ های شدیدی رخ داد. بعد از این درگیری ها بود که حضور داعش در افغانستان مشخص شد.

موانع درونی افغانستان در برابر قوت گرفتن داعش

۱ـ اینکه طالبان یا داعش بتوانند بخش ­های مهمی از افغانستان را تحت کنترل خود درآورند و دولت آنقدر ضعیف باشد که نتواند مقابله کند، مقداری بدبینانه است.

۲ـ قبایل پشتون به سادگی زیر بار داعش نمی­روند. لازمه قدرت­ گرفتن داعش در افغانستان این است که بخش مهمی از قبایل پشتون را به خود جذب کند و نیروی قدرتمند محلی تشکیل دهد.

۳ـ افغان­ ها احساسات ملی بالایی دارند و به آسانی جذب داعش نمی­شوند.

۴ـ در افغانستان طالبان قدرت بیشتری نسبت به داعش دارد.

واژه های کلیدی: سوریه | تروریست | تروریستی | افغانستان | افغانستان | عملیات تروریستی | اخبار بین الملل

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz