برقی دستگاه نیسان موتور ماشین تهران

برقی: دستگاه نیسان موتور ماشین تهران اژدها وبگردی خودروی نیسان

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی اروپا حتی در صورت خروج آمریکا می تواند برجام را حفظ کند / رویترز

خبرگزاری رویترز در گزارشی پیشنهاد داد که در صورت خروج آمریکا از برجام و در جهت حفظ آن، اروپا و آمریکا توافقی را امضا کنند تا از صدور تحریم های ثانویه واشنگتن

اروپا حتی در صورت خروج آمریکا می تواند برجام را حفظ کند / رویترز

رویترز: اروپا حتی در صورت خروج آمریکا می تواند برجام را حفظ کند

عبارات مهم : اروپا

خبرگزاری رویترز در گزارشی پیشنهاد داد که در صورت خروج آمریکا از برجام و در جهت حفظ آن، اروپا و آمریکا توافقی را امضا کنند تا از صدور تحریم های ثانویه واشنگتن علیه شرکت های اروپایی که خواستار تجارت با کشور عزیزمان ایران هستند، جلوگیری کند. در این صورت آمریکا نیز در آینده قادر خواهد بود تا با عوض کردن دولت وارد برجام شود.

به گزارش ایسنا، خبرگزاری رویترز، در گزارشی در رابطه با اینکه آیا اروپا می تواند در برابر فشارهای آمریکا جهت لغو برجام مقاومت کند، نوشت: بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در دیدار اخیر خود با دونالد ترامپ مدیر جمهور آمریکا یکبار دیگر از این کشور خواست که یا توافق هسته ای را اصلاح کند و یا این توافق لغو شود.

رئیس جمهور آمریکا همواره جهت لغو برجام مشتاق به نظر رسیده است و آن را فاجعه بارترین توافق جهت آمریکا دانسته هست. به زودی مشخص خواهد شد که آیا او در برجام خواهد ماند یا خیر.

از اکتبر سال 2017 ترامپ این خبر را مخابره کرده است که آمریکا آماده است تا از توافق هسته ای با کشور عزیزمان ایران خارج شود. این در حالی است که همه طرف های دیگر معتقدند که برجام نتیجه بخش بوده هست. ولی در همین حال ترامپ به کنگره 60 روز وقت داد تا یا برجام را اصلاح و یا آن را لغو کند. کنگره نیز هیچ یک از این کارها را انجام نداد.

ترامپ در اواسط ژانویه تعلیق تحریم های هسته ای کشور عزیزمان ایران را تمدید کرد که در واقع گامی مهم جهت بقای این توافق بود. ولی او در عین حال ترساندن کرد اگر اروپا توافق را طی چهار ماه آینده اصلاح نکند، از آن خارج خواهد شد.

اکنون پرسش حیاتی که تا اواسط ماه می که ترامپ باید تصمیم خود راجع به برجام اعلام کند، مطرح می شود این است که آیا اروپا قادر به حفظ برجام خواهد بود یا خیر.

اقداماتی وجود دارد که اروپا می تواند با اتخاذ آن نگرانی های ترامپ را که در ماه ژانویه آنها را اعلام کرد، برطرف سازد. به خصوص در مورد توسعه برنامه موشکی بالستیک ایران، نحوه بازرسی ها و بند غروب برجام.

اقداماتی می تواند انجام شود که هم از نظر سیاسی ممکن است و هم نیازمند مصالحه اروپا به آمریکا نیز هست. این کارها در جهت مواضع سرسختانه دولت های اروپایی مبنی بر آن است که نمی توان برجام را مورد مذاکره مجدد قرار داد و تنها در جهت تقویت و تکمیل آن است.

روسیه، چین و کشور عزیزمان ایران هرگز به نگرانی های آمریکا پاسخ مناسبی نخواهند داد. آیا که یک اعتبار بین المللی در حمایت از برجام و به علت تایید مکرر پایبندی کشور عزیزمان ایران به آن از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی ایجاد شده است است.

این پیشنهادها مشمول بر ایجاد مکانیزم هایی جهت تقویت بازرسی های هسته ای هست. علاوه بر این می توان به دنبال توافق نامه های مکملی بود تا علاوه بر تمدید وقت برجام، بتوان در آینده در چارچوب یک توافق همکاری در جهت حل مباحث امنیت منطقه ای که خارج از برجام است نیز بود.

وزارت خارجه آمریکا به دنبال امضای توافقی با شرکای اروپایی خود در همین چارچوب و در حاشیه توافق مهم هست. اینکه آیا شرکای اروپایی واشنگتن و کاخ سفید با این توافق موافقت خواهند کرد را باید در آینده دید، ولی یک طرح جایگزین نیز وجود دارد. اگر ترامپ آمریکا را از برجام خارج کند، اروپا می تواند با دیگر قدرت های بین المللی جهت حفظ برجام بدون حضور آمریکا همراهی کند.

این طرح مستلزم توافقی میان اروپا و آمریکا جهت جلوگیری از صدور تحریم های ثانویه آمریکا علیه شرکت های اروپایی است که خواستار تجارت با کشور عزیزمان ایران هستند. در این صورت اروپا می تواند به تجارت خود با کشور عزیزمان ایران بدون خطر از دست دادن بازار آمریکا همکاری کند. چنین توافقی همچنین از بروز یک جنگ تجاری مخرب میان آمریکا و اروپا جلوگیری کند.

اگر اروپایی ها و دیگر بازیگران بتوانند برجام را بدون ایجاد یک شکاف میان واشنگتن و بروکسل حفظ کنند، راه جهت ورود آمریکا در دولت های آینده به برجام نیز باز خواهد ماند.

این برنامه در صورتی اجرایی خواهد بود که کشور عزیزمان ایران میل به داشته باشد بعد از خروج آمریکا از برجام در آن باقی بماند که البته این نتیجه اندکی بعید به نظر می رسد.

اروپا حتی در صورت خروج آمریکا می تواند برجام را حفظ کند / رویترز

واژه های کلیدی: اروپا | ایران | توافق | آمریکا | دونالد ترامپ | اخبار سیاست خارجی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz